تبلیغات
خاك وطن - توسعه كمی و كیفی بیمه‌های بهداشتی و درمانی/ برنامه‌ریزی برای تبدیل ایران به قطب پزشكی منطقه آسیای جنوب غربی و جهان اسلام


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

توسعه كمی و كیفی بیمه‌های بهداشتی و درمانی/ برنامه‌ریزی برای تبدیل ایران به قطب پزشكی منطقه آسیای جنوب غربی و جهان اسلام

نوشته شده توسط:حانیه
دوشنبه 18 فروردین 1393-08:15 ب.ظ

به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی سیاستهای کلی «سلامت» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند. 
متن سیاستهای کلی سلامت که به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، به شرح زیر است: 
 بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم 
سیاست های كلی سلامت 
1 ـ ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی، درمانی و توانبخشی سلامت مبتنی بر اصول و ارزش‌های انسانی- ‌اسلامی و نهادینه سازی آن در جامعه. 
1-1- ارتقاء نظام انتخاب، ارزشیابی و تعلیم و تربیت اساتید و دانشجویان و مدیران و تحول در محیط‌های علمی و دانشگاهی متناسب با ارزش‌های اسلامی، اخلاق پزشكی و آداب حرفه‌ای. 2-1- آگاه‌سازی مردم از حقوق و مسؤولیت‌های اجتماعی خود و استفاده از ظرفیت محیط‌های ارائه مراقبت‌های سلامت برای رشد معنویت و اخلاق اسلامی در جامعه.  
2- تحقق رویكرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاست‌های اجرایی و مقررات با رعایت: 
1-2- اولویت پیشگیری بر درمان. 
2-2- روزآمد نمودن برنامه‌های بهداشتی و درمانی. 
3-2- كاهش مخاطرات و آلودگی‌های تهدید كننده سلامت مبتنی بر شواهد معتبر علمی. 
4-2- تهیه پیوست سلامت برای طرح‌های كلان توسعه‌ای. 
5-2- ارتقاء شاخص‌های سلامت برای دستیابی به جایگاه اول در منطقه آسیای جنوب غربی. 
6-2- اصلاح و تكمیل نظام‌های پایش، نظارت و ارزیابی برای صیانت قانونمند از حقوق مردم و بیماران و اجرای صحیح سیاست‌های كلی. 
3- ارتقاء سلامت روانی جامعه با ترویج سبك زندگی اسلامی - ایرانی، تحكیم بنیان خانواده، رفع موانع تنش آفرین در زندگی فردی و اجتماعی، ترویج آموزش‌های اخلاقی و معنوی و ارتقاء شاخص‌های سلامت روانی. 
4 - ایجاد و تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز برای تولید فرآورده‌ها و مواد اولیه دارویی، واكسن، محصولات زیستی و ملزومات و تجهیزات پزشكی دارای كیفیت و استاندارد بین‌المللی. 
5 - ساماندهی تقاضا و ممانعت از تقاضای القائی و اجازه تجویز صرفاً بر اساس نظام سطح‌بندی و راهنماهای بالینی، طرح ژنریك و نظام دارویی ملی كشور و سیاست‌گذاری و نظارت كارآمد بر تولید، مصرف و واردات دارو، واكسن، محصولات زیستی و تجهیزات پزشكی با هدف حمایت از تولید داخلی و توسعه صادرات. 
6- تأمین امنیت غذایی و بهره‌مندی عادلانه آحاد مردم از سبد غذایی سالم، مطلوب و كافی، آب و هوای پاك، امكانات ورزشی همگانی و فرآورده‌های بهداشتی ایمن همراه با رعایت استانداردهای ملی و معیارهای منطقه‌ای و جهانی. 
7- تفكیك وظایف تولیت، تأمین مالی و تدارك خدمات در حوزه سلامت با هدف پاسخگویی، تحقق عدالت و ارائه خدمات درمانی مطلوب به مردم به شرح ذیل: 
1-7- تولیت نظام سلامت شامل سیاست‌گذاری‌های اجرایی، برنامه ریزی‌های راهبردی، ارزشیابی و نظارت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی. 
2-7- مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه با محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و همكاری سایر مراكز و نهادها. 
3-7- تدارك خدمات توسط ارائه كنندگان خدمت در بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی. 
4-7- هماهنگی و ساماندهی امور فوق مطابق ساز و كاری است كه قانون تعیین خواهد كرد. 
8- افزایش و بهبود كیفیت و ایمنی خدمات و مراقبت‌های جامع و یكپارچه سلامت با محوریت عدالت و تأكید بر پاسخگویی، اطلاع رسانی شفاف، اثربخشی، كارآیی و بهره‌وری در قالب شبكه بهداشتی و درمانی منطبق برنظام سطح بندی و ارجاع از طریق: 
1-8- ترویج تصمیم‌گیری و اقدام مبتنی بر یافته‌های متقن و علمی در مراقبت‌های سلامت، آموزش و خدمات با تدوین استانداردها و راهنماها، ارزیابی فناوری‌های سلامت، استقرار نظام سطح‌بندی با اولویت خدمات ارتقاء سلامت و پیشگیری و ادغام آن‌ها در نظام آموزش علوم پزشكی. 
2 -8 - افزایش كیفیت و ایمنی خدمات و مراقبت‌های سلامت با استقرار و ترویج نظام حاكمیت بالینی و تعیین استانداردها. 
3-8- تدوین برنامه جامع مراقبتی، حمایتی برای جانبازان و جامعه معلولان كشور با هدف ارتقاء سلامت و توانمندسازی آنان. 
9- توسعه كمی و كیفی بیمه‌های بهداشتی و درمانی با هدف: 
1-9- همگانی ساختن بیمه پایه درمان. 
2-9- پوشش كامل نیازهای پایه درمان توسط بیمه‌ها برای آحاد جامعه و كاهش سهم مردم از هزینه های درمان تا آنجا كه بیمار جز رنج بیماری، دغدغه و رنج دیگری نداشته باشد. 
3-9- ارائه خدمات فراتر از بیمه پایه توسط بیمه تكمیلی در چارچوب دستورالعمل‌های قانونی و شفاف به گونه‌ای كه كیفیت ارائه خدمات پایه درمانی همواره از مطلوبیت لازم برخوردار باشد. 
4-9- تعیین بسته خدمات جامع بهداشتی و درمانی در سطح بیمه‌های پایه و تكمیلی توسط وزارت بهداشت و درمان و خرید آنها توسط نظام بیمه‌ای و نظارت مؤثر تولیت بر اجرای دقیق بسته‌ها با حذف اقدامات زاید و هزینه‌های غیرضروری در چرخه معاینه، تشخیص بیماری تا درمان. 
5-9- تقویت بازار رقابتی برای ارائه خدمات بیمه درمانی. 
6-9- تدوین تعرفه خدمات و مراقبت‌های سلامت مبتنی بر شواهد و بر اساس ارزش افزوده با حق فنی واقعی یكسان برای بخش دولتی و غیردولتی. 
7-9- اصلاح نظام پرداخت مبتنی بر كیفیت عملكرد، افزایش كارآیی، ایجاد درآمد عادلانه و ترغیب انگیزه‌های مثبت ارائه كنندگان خدمات و توجه خاص به فعالیت‌های ارتقاء سلامت و پیشگیری در مناطق محروم. 
10- تأمین منابع مالی پایدار در بخش سلامت با تأكید بر: 
1-10- شفاف سازی قانونمند درآمدها، هزینه‌ها و فعالیت‌ها. 
2-10- افزایش سهم سلامت، متناسب با ارتقاء كیفیت در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، از تولید ناخالص داخلی و بودجه عمومی دولت به نحوی كه بالاتر از میانگین كشورهای منطقه باشد و اهداف سند چشم‌انداز تحقق یابد. 
3-10- وضع عوارض بر محصولات و مواد و خدمات زیان‌آور سلامت. 
4-10- پرداخت یارانه به بخش سلامت و هدفمندسازی یارانه‌های بهداشت و درمان با هدف تأمین عدالت و ارتقاء سلامت بویژه در مناطق غیربرخوردار و كمك اختصاصی به اقشار نیازمند و دهك‌های پایین درآمدی. 
11- افزایش آگاهی، مسؤولیت پذیری، توانمندی و مشاركت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان‌های فرهنگی، آموزشی و رسانه‌ای كشور تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی. 
12- بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران. 
1-12- ترویج كشت گیاهان دارویی تحت نظر وزارت جهاد كشاورزی و حمایت از توسعه نوآوری‌های علمی و فنی در تولید و عرضه فرآورده‌های دارویی سنتی تحت نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی. 
2-12- استاندارد سازی و روزآمد كردن روش‌های تشخیصی و درمانی طب سنتی و فرآورده‌های مرتبط با آن. 
3-12- تبادل تجربیات با سایر كشورها در زمینه طب سنتی. 
4-12- نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بر ارائه خدمات طب سنتی و داروهای گیاهی. 
5-12- برقراری تعامل و تبادل منطقی میان طب سنتی و طب نوین برای هم‌افزایی تجربیات و روش‌های درمانی. 
6-12- اصلاح سبك زندگی در عرصه تغذیه. 
13- توسعه كیفی و كمی نظام آموزش علوم پزشكی به صورت هدفمند، سلامت محور، مبتنی بر نیازهای جامعه، پاسخگو و عادلانه و با تربیت نیروی انسانی كارآمد، متعهد به اخلاق اسلامی حرفه‌ای و دارای مهارت و شایستگی‌های متناسب با نیازهای مناطق مختلف كشور. 
14- تحول راهبردی پژوهش علوم پزشكی با رویكرد نظام نوآوری و برنامه ریزی برای دستیابی به مرجعیت علمی در علوم، فنون و ارائه خدمات پزشكی و تبدیل ایران به قطب پزشكی منطقه آسیای جنوب غربی و جهان اسلام.


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:دوشنبه 18 فروردین 1393 08:34 ب.ظ

http://florriehaataja.weebly.com/blog/hammer-toe-cause-treatment
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:31 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 10:09 ب.ظ
Ahaa, its pleasant conversation regarding this piece of
writing at this place at this website, I have
read all that, so now me also commenting at this place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر