تبلیغات
خاك وطن - فرقه دراویش


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

فرقه دراویش

نوشته شده توسط:حانیه
شنبه 5 بهمن 1392-08:52 ب.ظ

در حدود اوائل قرن دوم هجری اسم صوفی و طریقه تصوف پیدا شد. از معروفترین چهره های تصوف در این دوره می توان به ابوهاشم کوفی , و ابراهیم ادهم , ذوالنون مصری … اشاره کرد. و این طریقه (تصوف ) در ابتدای امر میان مسلمین ساده و از حدود ریاضت و عزلت و مجاهده نفسانی و اخلاقی خارج نبود. ولی از قرن سوم به بعد دامنه تصوف وسعت یافت و مایه های ذوقی در آن پیدا شد; و اساس آن را محمد بن عبدالله بن مستره ابن نجیح معروف به ابن مستره متوفای سال ۳۱۹ هجری نهاده است . وی در سال ۳۰۰ هجری تعلیمات خود آغاز کرد و مردی تارک دنیا و ناسک بوده و در صومعه ای واقع در شهر قرطبه در اسپانیا می زیسته است . تعلیمات وی بعدها به توسط محی الدین معروف به ابن عربی متوفای سال ۵۶۰ هجری تکمیل و تدوین گردید, (تاریخ تصوف , عمید زنجانی , عباسعلی ). 
 و بر اثر انشعاباتی که در قرون بعد در تصوف پیدا شد و رشته ها و فرقه های متعددی بوجود آمد. هر دسته و فرقه در صدد حفظ موقعیت خود در برابر فرقه های دیگر و گروه متشرعین برآمده و هر کدام سلسله مشایخ خود را به نحوی به اصحاب پیامبر(ص ) و یا به یکی از ائمه اهلبیت (ع ) رسانیدند چنان که سلسله رفاعیه و کمیلیه خرقه و سلسله خود را به کمیل بن زیاد نخعی , و فرقه نقشبندیه به توسط ابراهیم ادهم به امام زین العابدین (ع ) و سلسله شطاریه به توسط بایزید بسطامی به امام جعفر صادق (ع ) و سلسله ذهبیه و بعضی از فرقه های دیگر به توسط معروف کرخی به امام علی بن موسی الرضا نسبت داده اند. و همچنین فرقه هائی که در مذهب مشایخ اولیه خود باقی مانده و پایبند به تسنن بوده اند سلسله ی مشایخ خود را به توسط, حسن بصری به امام علی (ع ) یا به ابوبکر خلیفه اول رسانیده اند, (همان ).
اما واقع امر عدم همبستگی میان تشیع و تصوف است . چونکه تصوف از تشیع کاملا” بیگانه است ; (لازم بذکر است که عرفای شیعی و علمای ربانی در ظاهر امر, شباهتی به تصوف دارند ولی در واقع امر چنین نیست ) زیرا اصول و قواعد تصوف با تشیع منافات دارد و هیچ گونه میان آن دو همبستگی وجود ندارد.مطالعات و تحقیقات در احوال و تراجم و مشایخ صوفیه می نمایاند که اقطاب و مشایخ اولیه و سرسلسله آنها از میان اهل سنت برخاسته اند. و تا قبل از روی کار آمدن دولت صفویه یک مرشدی نمی توان پیدا کرد که شیعه و پیرو اهل بیت باشد, (عرفان و تصوف , ص ۳۱۶, الهامی , داود). 
وانگهی صوفیه قائل به شریعت و طریقت و حقیقت در طول هم است به گونه ای که اگر فردی به حقیقت رسید دیگر نیاز به شریعت را در خود احساس نمی کند. در صورتی که بنای اهلبیت (ع ) بر این بوده است که تأکید می کردند بر ظاهر شریعت محمدی (ص ). و خود ظاهر اگر درست باشد به دوستی باطن کمک خواهد کرد – الظاهر عنوان الباطن – و اضافه بر اینها ائمه (ع ) از این تیپ افراد ناراضی بودند و عدم رضایت خودشان را در قالب حدیثی بیان فرموده اند. مثلا” امام صادق (ع ) جوابی را که به سفیان ثوری داده است.
نارضایتی امام (ع ) مشهود است . یا حدیثی که از امام حسن عسکری (ع ) نقل شده که از امام صادق (ع ) پرسیدند ابو هاشم کوفی چگونه آدمی است فرمود: وی شخص فاسدالعقیده ای بوده و او همان کسی است که مذهبی را بدعت گذارد که آن را تصوف می نامند و وی این مذهب را پناهگاهی برای عقیده زشت و ناپسند خود قرار داد, (سفینه البحار, ج ۲, ص ۵۷, نقل از کتاب تاریخ تصوف , عمید زنجانی , ص ۱۸۵).
آشنایی از احوال صوفیه و تاریخچه آنها و پیدایش و علل آن در این مقال مختصر نمی گنجد, جهت اطلاع بیشتر در این زمینه ر.ک :
۱٫ تاریخ تصوف , عباسعلی عمید زنجانی
۲٫ عارف و صوفی چه می گوید, جواد تهرانی
۳٫ تصوف و تشیع , هاشم معروف الحسنی , ترجمه : محمد صادق عارف
۴٫ عرفان و تصوف , داود الهامی
۵٫ فلسفه عرفان , دکتر سید یحیی یثربی
۶٫ آشنائی با علوم اسلامی قسمت فلسفه و عرفان , شهید مطهری
۷٫ دین عرفانی و عرفان دینی , علی شیروانی
دو – اما خود درویش و صوفی به چه معنا است و ویژگی های بارز آنها چیست باید گفت : درویش در لغت به معنای , خواهنده از درها, گدا و سائل است . آن هم گدائی که با آوازی خوش گاه پرسه زدن شعر خواند و تبر زین بر دوش و پوست حیوانی چون گوسفند و شیر و امثال آن بر پشت دارند و موی سر دراز و آویخته و موی ریش و سبلت ناپیراسته و ژولیده دارند. و در اصطلاح : به اخوان طریقت و سالکان طریق و تمام اعضای سلاسل صوفیه نیز عموما” بنام درویش خوانده می شوند. و درویش در اول بنام مشاهیر صوفیه نیز استعمال شده است ; و استعمال ((درویش )) در حق صوفیه مخصوصا” از جهت اهمیتی است که این فرقه برای فقر قائل بوده اند, (لغت نامه دهخدا, علی اکبر, ج ۷, ص ۱۰۶۹۶, انتشارات و چاپ دانشگاه تهران ).
درویش و صوفیگری هم یک تعریف دارد و هم هزاران تعریف . یک تعریف دارد اگر بپذیریم خلاصه تصوف و درویش این است که : ((آدمی زاده تا آنجا که می تواند از همه خصلتهای نیک را دارا شود و همه خوبی های بد و نکوهیده را از خود دور سازد, همه تصوف و درویشی به معنای حقیقی آن است . اما صوفیگری و درویش هزاران تعریف دارد. زیرا به عدد هر یک از صوفیان تعریف صوفیان تعریف صوفیانه برای تصوف می توان یافت . چونکه تصوف شیوه یا طریقه واحد معین و مشخص نیست .
خلاصه اینکه درویش و تصوف پیش اهلش روش عملی است که با اکسیر عشق وجود انسان را از پستی و رذالت به قله بلندی و فضیلت می کشاند و ماهیت او را دگرگون می سازد.
دست از مس وجود چو مردان ره بشویتا کیمیای عشق بیابی و زر شوی
خواب و خورت ز مرتبه خویش دور کن حافظ

آنکه رسی به خویش که بی خواب و خور شوی
لذا ارائه یک تعریف جامع فراگیر برای صوفی امری دشوار است . چرا تصوف همواره در تطور و تحول بوده و در هر عصر و زمانی جلوه ی ویژه داشته است . عبدالرزاق کاشانی در تعریف تصوف می گوید: ((التصوف هو التخلق بالاخلاق الاهلیه ; تصوف عبارت است از اکتساب اخلاق الهی )), (اصطلاحات الصوفیه , ص ۱۵۶, نقل از کتاب : دین عرفانی و عرفان دینی , علی شیروانی ). ابن عربی معتقد است , تصوف وقوف به آداب شریعت است ظاهرا” و باطنا” و آن عبارت از اخلاق الهیه است , (همان ).
ویژگی های بارز مسلک تصوف ۱٫ اعتقاد داشتن به شریعت و طریقت و حقیقت است . ۲٫ عشق مجازی در میان دراویش مهم است ۳٫ شطحیات , تمام فرقه های صوفیان شطح دارند ۴٫ سماع و ترنم اشعار با همراهی موسیقی و…)).
سخن آخر اینکه مسلک تصوف در اسلام , با دیانت مسیحی و اعمال رهبانان و افکار هندی و ایرانی و بودائی , مخلوط شده است . و آنچه به تصوف شکل فلسفی داده , آمیزه های فلسفه یونان مخصوصا” فلسفه نوافلاطونیان بوده است . بنابراین بهترین بستر برای رشد و تهذیب و سلوک و مجاهده نفسانی تعالیم اسلام است که در متون دینی – قرآن , سنت نبوی , و احادیث اهل بیت (ع ) – آمده است و قرآن و عترت برای هر سالک الی الله دستگیره محکم و چراغ پرفروغ است . و از انوار عرفان التقاطی متصوفه بی نیاز می سازد. و نکته ای که نباید از آن غفلت نمود این است که دراویشی که فعلا” مطرح می باشند و جلسات و حلقات ذکر و ورد دارند غیر از به دام انداختن انسان های خام و بی مایه چیزی بلد نیستند در حقیقت شیاطینی هستند که با انواع حیل راهزنی می کنند, و در حقیقت چیزی جدا از تصوف بوده و بنوعی کلاه بردار و کاسب می باشند.
مشکلى که در عموم فرقه‏هاى صوفیه به خصوص در دوران حاضر پیش آمده دورى رؤساى آنها از شیوه‏ى علما و اتکا بر تأویلات و اصرار بر جدایى از شیوه عالمان فقه مى‏باشد وگرنه بسیارى از عارفان و صوفیان برجسته در گذشته از عالمان نامدار در علوم مختلف اسلامى بوده‏اند و خود آنان از شیوه‏هاى علمى در فقه و سایر رشته‏هاى معارف اسلامى بهره مى‏بردند ولى صوفیه در زمان ما بیشتر بر تأویل دین و متون دینى و دورى از شریعت استوار گذشته است.
البته این منحصر به دوران ما نیست و شخصیت‏هاى برجسته‏اى همچون صدرالمتألهین شیرازى که نسبت به عرفان و عرفا نظر مثبت داشته در رد بعضى از صوفیه و عقاید باطل آنان کتاب نوشته است.
بررسى فرقه ذهبیه نیاز به مجال واسعى دارد. ما بخشى از کتاب «مبانى عرفان و احوال عارفان، دکتر على اصغر حلبى از انتشارات اساطیر، صص ۸۸۷ تا ۸۸۸ را به عینه نقل مى‏کنیم:
«ذهبیه» نام فارسى کبراویه است از پیروان نجم‏الدین کبرى (نجم الدین کبرى از همین کتاب حاضر) و این نام، تقریبا عنوان عمومى همه‏ى فرقه‏ها و سلسله‏هایى است که نزد صوفیه به معروفیه منسوب شده‏اند و مخصوصا عنوان سلسله‏یى از صوفیان ایران که در اصل از کبرویه بوده‏اند و آن‏ها را «ذهبیه اغتشاشیه» نیز مى‏خوانند. استعمال ذهبیه به صورت مطلق در باب این سلسله‏ى خاص ظاهرا جدید است و سابقه‏ى زیاد ندارد.
ذهبیه‏ى اغتشاشیه منسوب به میرشهاب الدین عبدالله بُرزِش آبادى مشهدى است که مرید خواجه اسحاق خُتلانى بود و از بیعت با خلیفه‏ى او سید محمد نوربخش (سید محمد نوربخش از همین کتاب حاضر) امتناع کرد و لذا سلسله‏ى جداگانه‏اى را تشکیل داد.
گویند چون وى از بیعت با سید نوربخش خوددارى کرد خواجه اسحاق گفت «ذهب عبدالله» [عبدالله از بر ما رفت و دست بیعت نداد] و بدین جهت یاران او را بدین نام مى‏خواندند. اما این وجه تسمیه با موازین اشتقاق درست نمى‏آید و ظاهرا از همان اول بروز اختلاف، پیروان شهاب‏الدین عبدالله خود را «ذهبیه خالص» خوانده‏اند و خود را از سایر شعبه‏هاى ذهبیه جدا و ممتاز شمرده‏اند وشاید علت بدنامى این فرقه، تبلیغات نوربخشیه بوده باشد که از لحاظ تشکیلات و تبلیغات – به ویژه در اوایل کار – نیرومندتر بوده‏اند.
ذهبیه مذهب شیعه دارند و در فارس، خراسان و آذربایجان و بلاد دیگر، فقراى این سلسله وجود دارند. از اقطاب و بزرگان این سلسله، به موجب روایات خود آنها یکى شیخ محمد مؤمن است که در گنبد سبز مشهد مدفون است، دیگرى شیخ محمد کارندهى که هم در مشهد مدفون است و مقبره او به نام «پیر پالاندوز» مرسوم گردیده است. در فارس، که این سلسله شهرت و اهمیت بیشترى یافته‏اند، مروج طریقه‏ى آنها شیخ نجیب‏الدین رضا تبریزى شد و از مشاهیر جانشینان وى سید قطب‏الدین شیرازى و آقا میرزا باب بوده‏اند.
در سال‏هاى اخیر میان رؤساى این سلسله بر سر قطبیت اختلاف پدید آمده است، و پرویزخان سلماسى میرزا احمد نایب‏الایاله، حاجى حب حیدر و دیگران در این باب داعیه داشته‏اند. از ادبیات این سلسله، مى‏توان نورالهدایه‏ى نجیب‏الدین رضاى تبریزى، سبع‏المثانى، کوثرنامه، آیات الولایه، شرح مصباح الشریعه و مجموعه‏ى موسوم به تذکرة‏الاولیاء را نام برد (نایب‏الصدر، طرائق الحقایق، ج ۲، ص ۳۸۱، دکتر محجوب).

در ذکر یاهو به چند نکته اشاره می شود:
۱٫ کلمه «هو» در لغت به معنای «او» است که به سوم شخص فرد اطلاق می شود.
۲٫ کلمه «هو» در اصطلاح عرفانی عبارت است از: « مقام ذات خداوند که شامل همه کمالات وجودی است، عرفا ذات را غیب الغیوب می نامند.
علامه طباطبایی در ذیل آیه ۲۵۵ سوره بقره می فرمایند:
« در معنای جمله « الله لا اله الا هو»، ضمیر هو به الله برمی گردد که گفتیم ذات شامل همه کمالات است لکن چون در اثر کثرت استعمال، نام خدای تعالی شده، تنها بر ذات دلالت می کند.»(تفسیر المیزان، علامه محمد حسین طباطبایی، ج۲، ص۵۰۱، دفتر انتشارات اسلامی؛ قم)
۳٫ نکته شایان ذکر این است که معارف بلند عرفانی را باید از باورها و عملکرد صوفیه و فرقه های دراویش تفکیک کرد. بسیاری از کسانی که لفظ « هو» را به کار می برند صرفا لقلقه زبان است و بویی از معنای ژرف آن نبرده اند و معرفت کافی نسبت به آن ندارند.
۴٫ انجام کارهای عجیب و غریب توسط گروههای اشاره شده چون خوردن شیشه و … محصول پرورش توانایی ها و مهارتهایی در خودشان است. آنها با تمرین و انجام برخی از ریاضت ها به چنین مهارت هایی دست می یابند و هیچ ارتباط خاصی با گفتن ذکر کلمه هو ندارد و با اموری چون کرامات اولیای خدا و معجزه امامان و پیامبران تفاوت ماهوی دارد.
شاهد بر این مطلب این است که بسیاری از دیگر فرقه های صوفیه هستند که این اذکار را مرتب بر زبان تکرار می کنند ولی فاقد چنین مهارت ها و توانایی هایی هستند.
در ضمن بسیاری از این کارها برخلاف عقل، شریعت و دین است و خداوند از انجام آنها نهی فرموده است چرا که مسیر زندگی را به جای حرکت به سوی تعالی در جهت انحطاط سوق می دهد و به نوعی سرگرمی باطلی گرفتار می سازد.

منبع : http://www.porseman.org/q/showq.aspx?id=12


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 5 بهمن 1392 09:32 ب.ظ

pene tamano
جمعه 18 مرداد 1398 08:58 ق.ظ
I enjoy, lead to I found exactly what I was taking a look for.

You have ended my 4 day lengthy hunt! God
Bless you man. Have a great day. Bye
breast enlargement
جمعه 18 مرداد 1398 04:32 ق.ظ
An intriguing discussion is worth comment. There's no doubt that that you should publish more about this issue, it may not be a taboo matter but typically folks don't discuss these subjects.
To the next! Cheers!!
alargamiento de pene
چهارشنبه 16 مرداد 1398 08:25 ق.ظ
Useful information. Fortunate me I discovered your website by
chance, and I'm shocked why this twist of fate did not took place
earlier! I bookmarked it.
נערות ליווי ברמת גן
دوشنبه 14 مرداد 1398 04:53 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's creating a cappuccino. He's handsome.

Brown hair slicked back, glasses that suit his face, hazel eyes and the most
amazing lips I've seen. He's nice, with incredible
arms as well as a chest that is unique on this sweater.
We're standing ahead of each other dealing with how we
live, what we would like into the future, what we're looking for on another
person. He starts saying that bigger been rejected many
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never
reject you ', I believe that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I can't know. Everything happens for a reason right.
But let me know, you would not reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you today?' he said as I am far better him and kiss him.

‘Next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I'm keen on how you will think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my hindfoot within his leg, massaging it slowly. ‘What can you like in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone you will never know what they have to want. Someone that won't say yes simply because I said yes. Someone who's not scared of attempting something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you try new stuff, especially in relation to making interesting things in the bedroom ', I intimate ‘And I really like females who are direct, who cut through the chase, like you only did. For being
honest, this is a huge turn on.
נערת ליווי ברמת גן
یکشنبه 13 مرداد 1398 04:45 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited
his face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He's well built, with incredible arms
including a chest that is different for this sweater.
We're standing right in front of each other talking about our lives, what we really wish
for money for hard times, what we're looking for on another
person. He starts saying that he's been rejected plenty of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles at me, biting
his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for a
good reason right. But tell me, you would not reject me, might you Ana?'
He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you at the moment?' he explained as I buy better him and kiss him.

‘The next time don't ask, function it.' I reply.

‘I like how you think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my rearfoot in his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you prefer ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone you will never know the things they want. A person who won't say yes although I said yes. Someone who's unafraid when you try something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt interesting things, especially in terms of making a new challenge in the bedroom ', I intimate ‘And I really like girls who are direct, who cut throughout the chase, like you merely did. To generally be
honest, it really is a huge turn on.
site
شنبه 12 مرداد 1398 07:00 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I came across
this board and I find It really useful & it helped me out a lot.
I hope to give something back and help others like
you helped me.
שירותי ליווי ברמת גן
جمعه 11 مرداد 1398 02:43 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino. He
is handsome. Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and the most
wonderful lips I've seen. They're well built, with incredible arms plus a chest that shines during this sweater.
We're standing in the front of one another preaching about how we live, what we want for the
future, what we're searching for on another person. He starts telling
me that they have been rejected many times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles
at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for reasons right.
But let me know, you wouldn't reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at this time?' he stated as I purchase nearer to him and kiss him.

‘When don't ask, simply do it.' I reply.

‘I favor the method that you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus in her leg, massaging it slowly. ‘What can you prefer girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone that knows whatever they want. Someone who won't say yes just because I said yes. Someone who's unafraid when you try something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when you try new stuff, especially in relation to making interesting things in the bed room ', I intimate ‘And I enjoy girls that are direct, who cut in the chase, like you simply did. To become
honest, it really is a huge turn on.
sexy2call
چهارشنبه 9 مرداد 1398 12:20 ب.ظ
The ads are susceptible to each of the binding laws
in the State of Israel.
como Aumentar O penes
سه شنبه 8 مرداد 1398 10:24 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
como aumentar o penes rapido
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:52 ب.ظ
Hello everyone, it's my first pay a quick visit at
this website, and article is in fact fruitful in support
of me, keep up posting such posts.
https://gynaecologischekankervragen.nl/eroxel/
جمعه 4 مرداد 1398 05:01 ق.ظ
Manhood send live filed on the manhood with all the concept that vacuum cleaner
stimulated appealing can easily stretch along with solidify the penis.


A remedial means given a call a great extender preserve boost male member part hip men with Peyronie’s illness, that's a conversion in the amount
or maybe form of the manhood because of personal injury,
save for that way is not examined trendy gentlemen exclusive of Peyronie’s illness.

In this posting, we yearn for take a look at that behavior produces the top product.
Occurred snooping.
We looked at the most effective manhood bulge supplement
which stay accessible given away in attendance. Touch free to safety check them not permitted next finish which is the foremost
to suit your needs.
18+
پنجشنبه 3 مرداد 1398 01:27 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could
wwe communicate?
صیانة غسالات ال جی
چهارشنبه 2 مرداد 1398 02:05 ب.ظ
When some one searches for his required thing, thus he/she wants to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
Sexy2Call
سه شنبه 1 مرداد 1398 01:40 ق.ظ
Sexy2call Quick search and get the latest results Discover a massage escort girl, discrete apartment or any perfect
and indulgent recreation. Seeking escort girls? Discrete apartments?
Generate a quick search by region
וילות באילת
شنبه 29 تیر 1398 05:14 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region,
find in a few minutes a villa to book by city,
many different rooms lofts and villas. Be stunned at
the pictures and information that the site has to make available you.
The site is a center for everybody the ads within the
field, bachelorette party? Use a friend who leaves Israel?
Regardless of the reason you will need to rent a villa for a forthcoming
event or simply just a team recreation appropriate for any age.
The website is also the centre of rooms with the hour,
which is another subject, for lovers who are searhing for a lavish
room equipped for discreet entertainment that has a spouse or lover.
Regardless of you want, the 0LOFT website constitutes a look for
you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North
South and Gush Dan.
najlepsze konto osobiste
یکشنبه 23 تیر 1398 02:02 ب.ظ
Hello there! This is my 1st comment here so I just
wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your
blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the
same topics? Thanks a lot!
konta firmowe
یکشنبه 23 تیر 1398 12:10 ب.ظ
It's awesome to visit this site and reading the views of all
friends regarding this post, while I am also zealous of getting
familiarity.
שירותי ליווי ברמת גן
چهارشنبه 19 تیر 1398 01:54 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino. He could
be handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited
his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He could be well-built, with incredible arms and also a chest
that shines for this sweater. We're standing ahead of each other referring to our way of
life, what we would like for the future, what we're in search of on another person. He
starts saying that he's got been rejected plenty of
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I
only say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for good reason right.

But inform me, you wouldn't reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you at the moment?' he stated as I receive far better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, function it.' I reply.

‘I'm keen on the way you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my calcaneus in his leg, massaging it slowly. ‘What can you enjoy in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone you never know what they want. A person who won't say yes although I said yes. Someone who's unafraid when trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when trying new stuff, especially with regards to making interesting things in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves females who are direct, who cut in the chase, like you merely did. To be
honest, that is a huge turn on.
צימרים
دوشنبه 17 تیر 1398 07:50 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find in minutes a
villa rented by city, a number of rooms lofts and villas.
Be impressed by the wonderful pictures and information that they
have to present you. The site is a center for you all the ads within the field, bachelorette party?
Play with somebody who leaves Israel? It doesn't matter what the reason why you will need to rent
a villa for a forthcoming event or just friends recreation appropriate for any age.
The website is also the middle of rooms by way of the hour, which has already been another subject,
for lovers who want a deluxe room equipped for discreet entertainment having
a spouse or lover. No matter what you would like, the 0LOFT website creates a hunt for you to find rentals for loft villas
and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
נערות ליווי
یکشنبه 16 تیر 1398 02:50 ق.ظ
"We need to build to a different crescendo, cheri," he said.
"And we will have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were packed with lust, as well as the soft skin of his
hard cock against my sex was having its intended effect. I'd been feeling a stronger arousal now
as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt your head of his cock push agonizingly at the
entrance of my pussy, and I needed him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back about my clit.I was aching to have him inside, and I was able to tell that
his have to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to check mine, and I knew the experience of my wet pussy lips for the head of his
cock was getting too much for of us.

"Permit finale begin," he was quoted saying, and then he slid the top
of his cock inside me.

We both gasped while he held his cock there for any moment.

I contracted my pussy to get him further inside, anf the husband threw his head back within the
sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock
inside me, each time I squeezed my pussy around
him. His cock felt wonderful since it filled me, but I desired it all inside me.
I rolled aside and rested my leg against his shoulder, anf the husband plunged his cock right in.
נערות ליווי בתל אביב
شنبه 15 تیر 1398 11:43 ق.ظ
Sexy2call Quick search and find the modern results Discover a massage escort girl,
discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Searching for escort girls?
Discrete apartments? Make a quick search by
region of Israel.
נערת ליווי ברמת גן
یکشنبه 9 تیر 1398 08:45 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.
He or she is handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit his face, hazel eyes
and the prettiest lips I've seen. He is well-built, with incredible arms as well as a chest that shines within this sweater.
We're standing in front of one another speaking about us, what we'd like money, what we're
trying to find on another person. He starts telling me that he's been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that
He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for grounds right.
But inform me, would you reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you right this moment?' he stated as I recieve far better him and kiss him.

‘When don't ask, just do it.' I reply.

‘I'm keen on how you will think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my heel bone in the leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you want girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone that knows what we want. Somebody that won't say yes simply because I said yes. Someone who's not scared when you attempt interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when trying a new challenge, especially in regards to making something mroe challenging in the bedroom ', I intimate ‘And Everyone loves women that are direct, who cut through the chase, like you only did. To generally be
honest, which is a huge turn on.
שירותי ליווי ברמת גן
یکشنبه 9 تیر 1398 01:33 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino. He or she is
handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and
the most amazing lips I've seen. He could be well made, with incredible
arms as well as a chest that is unique during this sweater.
We're standing right in front of each other speaking about
us, what we want for future years, what we're looking for
on another person. He starts saying that she has
been rejected a great deal of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I believe that He smiles at me, biting
his lip.

‘Oh, I don't know. Everything happens for a reason right.
But figure out, you wouldn't reject me, do you Ana?' He
said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you right now?' he was quoted saying as I am more detailed him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, do it.' I reply.

‘I like how you would think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my high heel as part of his leg, massaging it slowly. ‘What do you enjoy in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone that knows the things they want. Somebody that won't say yes even though I said yes. Someone who's not scared of attempting new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when you try interesting things, especially when it comes to making new things in the bedroom ', I intimate ‘And I love females who are direct, who cut with the chase, like you may did. To be
honest, that is a huge turn on.
נערות ליווי בבת ים
یکشنبه 9 تیر 1398 02:16 ق.ظ
Sexy2call Quick search to get the most recent results Find a massage
escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent
recreation. Trying to find escort girls? Discrete apartments?
Create a quick search by region
נערות ליווי
شنبه 8 تیر 1398 08:46 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's which has a cappuccino. He's handsome.
Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. They're well developed, with incredible arms
and a chest that sticks out within this sweater. We're standing right
in front of each other discussing how we live, what we want money for hard times, what we're in search of on another person. He starts saying that he's been rejected loads
of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I have faith that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I would not know. Everything happens for reasons right.

But analyze, would you reject me, would
you Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you right this moment?' he explained as I receive nearer to him and kiss him.

‘When don't ask, function it.' I reply.

‘I prefer how you would think.' , he said.

For now, I start scrubbing my hindfoot in their leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you like in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone who knows what you want. A person that won't say yes even though I said yes. Someone who's unafraid of attempting interesting things,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new things, especially in regards to making a new challenge in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves girls who are direct, who cut in the chase, like you simply did. Being
honest, that's a huge turn on.'
נערות ליווי ברמת גן
چهارشنبه 5 تیر 1398 07:16 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.
He or she is handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He could be well built,
with incredible arms as well as a chest that sticks out during this sweater.
We're standing right in front of one another preaching about our way
of life, what we really wish for money, what we're trying to find
on another person. He starts saying that she has been rejected
a lot of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I would not know. Everything happens for reasons right.
But figure out, would you reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you right now?' he explained as I buy more detailed him and kiss him.

‘The next time don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I favor how we think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus as part of his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you prefer girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone who knows what they have to want. Someone that won't say yes even though I said yes. Someone who's not afraid when trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new things, especially when it comes to making something mroe challenging in bed ', I intimate ‘And I enjoy girls who are direct, who cut in the chase, like you merely did. Being
honest, which is a huge turn on.
muhammadpqh38.wikidot.com
جمعه 24 خرداد 1398 02:57 ق.ظ
2 Boil tthe codviѕh until itt flakes easkly.
doriebaier0843.hatenadiary.com
جمعه 24 خرداد 1398 02:56 ق.ظ
Ϲaseia iis at alll times cheɑper thаn Ceylon cinnamon.
Avis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:28 ب.ظ
At all timеs haгvest potatoes with mild care.
Bobbye
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:29 ب.ظ
Scrabble levеll wortfh fоr cօdfish: 16 points.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30