تبلیغات
خاك وطن - فرقه دراویش


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

فرقه دراویش

نوشته شده توسط:حانیه
شنبه 5 بهمن 1392-07:52 ب.ظ

در حدود اوائل قرن دوم هجری اسم صوفی و طریقه تصوف پیدا شد. از معروفترین چهره های تصوف در این دوره می توان به ابوهاشم کوفی , و ابراهیم ادهم , ذوالنون مصری … اشاره کرد. و این طریقه (تصوف ) در ابتدای امر میان مسلمین ساده و از حدود ریاضت و عزلت و مجاهده نفسانی و اخلاقی خارج نبود. ولی از قرن سوم به بعد دامنه تصوف وسعت یافت و مایه های ذوقی در آن پیدا شد; و اساس آن را محمد بن عبدالله بن مستره ابن نجیح معروف به ابن مستره متوفای سال ۳۱۹ هجری نهاده است . وی در سال ۳۰۰ هجری تعلیمات خود آغاز کرد و مردی تارک دنیا و ناسک بوده و در صومعه ای واقع در شهر قرطبه در اسپانیا می زیسته است . تعلیمات وی بعدها به توسط محی الدین معروف به ابن عربی متوفای سال ۵۶۰ هجری تکمیل و تدوین گردید, (تاریخ تصوف , عمید زنجانی , عباسعلی ). 
 و بر اثر انشعاباتی که در قرون بعد در تصوف پیدا شد و رشته ها و فرقه های متعددی بوجود آمد. هر دسته و فرقه در صدد حفظ موقعیت خود در برابر فرقه های دیگر و گروه متشرعین برآمده و هر کدام سلسله مشایخ خود را به نحوی به اصحاب پیامبر(ص ) و یا به یکی از ائمه اهلبیت (ع ) رسانیدند چنان که سلسله رفاعیه و کمیلیه خرقه و سلسله خود را به کمیل بن زیاد نخعی , و فرقه نقشبندیه به توسط ابراهیم ادهم به امام زین العابدین (ع ) و سلسله شطاریه به توسط بایزید بسطامی به امام جعفر صادق (ع ) و سلسله ذهبیه و بعضی از فرقه های دیگر به توسط معروف کرخی به امام علی بن موسی الرضا نسبت داده اند. و همچنین فرقه هائی که در مذهب مشایخ اولیه خود باقی مانده و پایبند به تسنن بوده اند سلسله ی مشایخ خود را به توسط, حسن بصری به امام علی (ع ) یا به ابوبکر خلیفه اول رسانیده اند, (همان ).
اما واقع امر عدم همبستگی میان تشیع و تصوف است . چونکه تصوف از تشیع کاملا” بیگانه است ; (لازم بذکر است که عرفای شیعی و علمای ربانی در ظاهر امر, شباهتی به تصوف دارند ولی در واقع امر چنین نیست ) زیرا اصول و قواعد تصوف با تشیع منافات دارد و هیچ گونه میان آن دو همبستگی وجود ندارد.مطالعات و تحقیقات در احوال و تراجم و مشایخ صوفیه می نمایاند که اقطاب و مشایخ اولیه و سرسلسله آنها از میان اهل سنت برخاسته اند. و تا قبل از روی کار آمدن دولت صفویه یک مرشدی نمی توان پیدا کرد که شیعه و پیرو اهل بیت باشد, (عرفان و تصوف , ص ۳۱۶, الهامی , داود). 
وانگهی صوفیه قائل به شریعت و طریقت و حقیقت در طول هم است به گونه ای که اگر فردی به حقیقت رسید دیگر نیاز به شریعت را در خود احساس نمی کند. در صورتی که بنای اهلبیت (ع ) بر این بوده است که تأکید می کردند بر ظاهر شریعت محمدی (ص ). و خود ظاهر اگر درست باشد به دوستی باطن کمک خواهد کرد – الظاهر عنوان الباطن – و اضافه بر اینها ائمه (ع ) از این تیپ افراد ناراضی بودند و عدم رضایت خودشان را در قالب حدیثی بیان فرموده اند. مثلا” امام صادق (ع ) جوابی را که به سفیان ثوری داده است.
نارضایتی امام (ع ) مشهود است . یا حدیثی که از امام حسن عسکری (ع ) نقل شده که از امام صادق (ع ) پرسیدند ابو هاشم کوفی چگونه آدمی است فرمود: وی شخص فاسدالعقیده ای بوده و او همان کسی است که مذهبی را بدعت گذارد که آن را تصوف می نامند و وی این مذهب را پناهگاهی برای عقیده زشت و ناپسند خود قرار داد, (سفینه البحار, ج ۲, ص ۵۷, نقل از کتاب تاریخ تصوف , عمید زنجانی , ص ۱۸۵).
آشنایی از احوال صوفیه و تاریخچه آنها و پیدایش و علل آن در این مقال مختصر نمی گنجد, جهت اطلاع بیشتر در این زمینه ر.ک :
۱٫ تاریخ تصوف , عباسعلی عمید زنجانی
۲٫ عارف و صوفی چه می گوید, جواد تهرانی
۳٫ تصوف و تشیع , هاشم معروف الحسنی , ترجمه : محمد صادق عارف
۴٫ عرفان و تصوف , داود الهامی
۵٫ فلسفه عرفان , دکتر سید یحیی یثربی
۶٫ آشنائی با علوم اسلامی قسمت فلسفه و عرفان , شهید مطهری
۷٫ دین عرفانی و عرفان دینی , علی شیروانی
دو – اما خود درویش و صوفی به چه معنا است و ویژگی های بارز آنها چیست باید گفت : درویش در لغت به معنای , خواهنده از درها, گدا و سائل است . آن هم گدائی که با آوازی خوش گاه پرسه زدن شعر خواند و تبر زین بر دوش و پوست حیوانی چون گوسفند و شیر و امثال آن بر پشت دارند و موی سر دراز و آویخته و موی ریش و سبلت ناپیراسته و ژولیده دارند. و در اصطلاح : به اخوان طریقت و سالکان طریق و تمام اعضای سلاسل صوفیه نیز عموما” بنام درویش خوانده می شوند. و درویش در اول بنام مشاهیر صوفیه نیز استعمال شده است ; و استعمال ((درویش )) در حق صوفیه مخصوصا” از جهت اهمیتی است که این فرقه برای فقر قائل بوده اند, (لغت نامه دهخدا, علی اکبر, ج ۷, ص ۱۰۶۹۶, انتشارات و چاپ دانشگاه تهران ).
درویش و صوفیگری هم یک تعریف دارد و هم هزاران تعریف . یک تعریف دارد اگر بپذیریم خلاصه تصوف و درویش این است که : ((آدمی زاده تا آنجا که می تواند از همه خصلتهای نیک را دارا شود و همه خوبی های بد و نکوهیده را از خود دور سازد, همه تصوف و درویشی به معنای حقیقی آن است . اما صوفیگری و درویش هزاران تعریف دارد. زیرا به عدد هر یک از صوفیان تعریف صوفیان تعریف صوفیانه برای تصوف می توان یافت . چونکه تصوف شیوه یا طریقه واحد معین و مشخص نیست .
خلاصه اینکه درویش و تصوف پیش اهلش روش عملی است که با اکسیر عشق وجود انسان را از پستی و رذالت به قله بلندی و فضیلت می کشاند و ماهیت او را دگرگون می سازد.
دست از مس وجود چو مردان ره بشویتا کیمیای عشق بیابی و زر شوی
خواب و خورت ز مرتبه خویش دور کن حافظ

آنکه رسی به خویش که بی خواب و خور شوی
لذا ارائه یک تعریف جامع فراگیر برای صوفی امری دشوار است . چرا تصوف همواره در تطور و تحول بوده و در هر عصر و زمانی جلوه ی ویژه داشته است . عبدالرزاق کاشانی در تعریف تصوف می گوید: ((التصوف هو التخلق بالاخلاق الاهلیه ; تصوف عبارت است از اکتساب اخلاق الهی )), (اصطلاحات الصوفیه , ص ۱۵۶, نقل از کتاب : دین عرفانی و عرفان دینی , علی شیروانی ). ابن عربی معتقد است , تصوف وقوف به آداب شریعت است ظاهرا” و باطنا” و آن عبارت از اخلاق الهیه است , (همان ).
ویژگی های بارز مسلک تصوف ۱٫ اعتقاد داشتن به شریعت و طریقت و حقیقت است . ۲٫ عشق مجازی در میان دراویش مهم است ۳٫ شطحیات , تمام فرقه های صوفیان شطح دارند ۴٫ سماع و ترنم اشعار با همراهی موسیقی و…)).
سخن آخر اینکه مسلک تصوف در اسلام , با دیانت مسیحی و اعمال رهبانان و افکار هندی و ایرانی و بودائی , مخلوط شده است . و آنچه به تصوف شکل فلسفی داده , آمیزه های فلسفه یونان مخصوصا” فلسفه نوافلاطونیان بوده است . بنابراین بهترین بستر برای رشد و تهذیب و سلوک و مجاهده نفسانی تعالیم اسلام است که در متون دینی – قرآن , سنت نبوی , و احادیث اهل بیت (ع ) – آمده است و قرآن و عترت برای هر سالک الی الله دستگیره محکم و چراغ پرفروغ است . و از انوار عرفان التقاطی متصوفه بی نیاز می سازد. و نکته ای که نباید از آن غفلت نمود این است که دراویشی که فعلا” مطرح می باشند و جلسات و حلقات ذکر و ورد دارند غیر از به دام انداختن انسان های خام و بی مایه چیزی بلد نیستند در حقیقت شیاطینی هستند که با انواع حیل راهزنی می کنند, و در حقیقت چیزی جدا از تصوف بوده و بنوعی کلاه بردار و کاسب می باشند.
مشکلى که در عموم فرقه‏هاى صوفیه به خصوص در دوران حاضر پیش آمده دورى رؤساى آنها از شیوه‏ى علما و اتکا بر تأویلات و اصرار بر جدایى از شیوه عالمان فقه مى‏باشد وگرنه بسیارى از عارفان و صوفیان برجسته در گذشته از عالمان نامدار در علوم مختلف اسلامى بوده‏اند و خود آنان از شیوه‏هاى علمى در فقه و سایر رشته‏هاى معارف اسلامى بهره مى‏بردند ولى صوفیه در زمان ما بیشتر بر تأویل دین و متون دینى و دورى از شریعت استوار گذشته است.
البته این منحصر به دوران ما نیست و شخصیت‏هاى برجسته‏اى همچون صدرالمتألهین شیرازى که نسبت به عرفان و عرفا نظر مثبت داشته در رد بعضى از صوفیه و عقاید باطل آنان کتاب نوشته است.
بررسى فرقه ذهبیه نیاز به مجال واسعى دارد. ما بخشى از کتاب «مبانى عرفان و احوال عارفان، دکتر على اصغر حلبى از انتشارات اساطیر، صص ۸۸۷ تا ۸۸۸ را به عینه نقل مى‏کنیم:
«ذهبیه» نام فارسى کبراویه است از پیروان نجم‏الدین کبرى (نجم الدین کبرى از همین کتاب حاضر) و این نام، تقریبا عنوان عمومى همه‏ى فرقه‏ها و سلسله‏هایى است که نزد صوفیه به معروفیه منسوب شده‏اند و مخصوصا عنوان سلسله‏یى از صوفیان ایران که در اصل از کبرویه بوده‏اند و آن‏ها را «ذهبیه اغتشاشیه» نیز مى‏خوانند. استعمال ذهبیه به صورت مطلق در باب این سلسله‏ى خاص ظاهرا جدید است و سابقه‏ى زیاد ندارد.
ذهبیه‏ى اغتشاشیه منسوب به میرشهاب الدین عبدالله بُرزِش آبادى مشهدى است که مرید خواجه اسحاق خُتلانى بود و از بیعت با خلیفه‏ى او سید محمد نوربخش (سید محمد نوربخش از همین کتاب حاضر) امتناع کرد و لذا سلسله‏ى جداگانه‏اى را تشکیل داد.
گویند چون وى از بیعت با سید نوربخش خوددارى کرد خواجه اسحاق گفت «ذهب عبدالله» [عبدالله از بر ما رفت و دست بیعت نداد] و بدین جهت یاران او را بدین نام مى‏خواندند. اما این وجه تسمیه با موازین اشتقاق درست نمى‏آید و ظاهرا از همان اول بروز اختلاف، پیروان شهاب‏الدین عبدالله خود را «ذهبیه خالص» خوانده‏اند و خود را از سایر شعبه‏هاى ذهبیه جدا و ممتاز شمرده‏اند وشاید علت بدنامى این فرقه، تبلیغات نوربخشیه بوده باشد که از لحاظ تشکیلات و تبلیغات – به ویژه در اوایل کار – نیرومندتر بوده‏اند.
ذهبیه مذهب شیعه دارند و در فارس، خراسان و آذربایجان و بلاد دیگر، فقراى این سلسله وجود دارند. از اقطاب و بزرگان این سلسله، به موجب روایات خود آنها یکى شیخ محمد مؤمن است که در گنبد سبز مشهد مدفون است، دیگرى شیخ محمد کارندهى که هم در مشهد مدفون است و مقبره او به نام «پیر پالاندوز» مرسوم گردیده است. در فارس، که این سلسله شهرت و اهمیت بیشترى یافته‏اند، مروج طریقه‏ى آنها شیخ نجیب‏الدین رضا تبریزى شد و از مشاهیر جانشینان وى سید قطب‏الدین شیرازى و آقا میرزا باب بوده‏اند.
در سال‏هاى اخیر میان رؤساى این سلسله بر سر قطبیت اختلاف پدید آمده است، و پرویزخان سلماسى میرزا احمد نایب‏الایاله، حاجى حب حیدر و دیگران در این باب داعیه داشته‏اند. از ادبیات این سلسله، مى‏توان نورالهدایه‏ى نجیب‏الدین رضاى تبریزى، سبع‏المثانى، کوثرنامه، آیات الولایه، شرح مصباح الشریعه و مجموعه‏ى موسوم به تذکرة‏الاولیاء را نام برد (نایب‏الصدر، طرائق الحقایق، ج ۲، ص ۳۸۱، دکتر محجوب).

در ذکر یاهو به چند نکته اشاره می شود:
۱٫ کلمه «هو» در لغت به معنای «او» است که به سوم شخص فرد اطلاق می شود.
۲٫ کلمه «هو» در اصطلاح عرفانی عبارت است از: « مقام ذات خداوند که شامل همه کمالات وجودی است، عرفا ذات را غیب الغیوب می نامند.
علامه طباطبایی در ذیل آیه ۲۵۵ سوره بقره می فرمایند:
« در معنای جمله « الله لا اله الا هو»، ضمیر هو به الله برمی گردد که گفتیم ذات شامل همه کمالات است لکن چون در اثر کثرت استعمال، نام خدای تعالی شده، تنها بر ذات دلالت می کند.»(تفسیر المیزان، علامه محمد حسین طباطبایی، ج۲، ص۵۰۱، دفتر انتشارات اسلامی؛ قم)
۳٫ نکته شایان ذکر این است که معارف بلند عرفانی را باید از باورها و عملکرد صوفیه و فرقه های دراویش تفکیک کرد. بسیاری از کسانی که لفظ « هو» را به کار می برند صرفا لقلقه زبان است و بویی از معنای ژرف آن نبرده اند و معرفت کافی نسبت به آن ندارند.
۴٫ انجام کارهای عجیب و غریب توسط گروههای اشاره شده چون خوردن شیشه و … محصول پرورش توانایی ها و مهارتهایی در خودشان است. آنها با تمرین و انجام برخی از ریاضت ها به چنین مهارت هایی دست می یابند و هیچ ارتباط خاصی با گفتن ذکر کلمه هو ندارد و با اموری چون کرامات اولیای خدا و معجزه امامان و پیامبران تفاوت ماهوی دارد.
شاهد بر این مطلب این است که بسیاری از دیگر فرقه های صوفیه هستند که این اذکار را مرتب بر زبان تکرار می کنند ولی فاقد چنین مهارت ها و توانایی هایی هستند.
در ضمن بسیاری از این کارها برخلاف عقل، شریعت و دین است و خداوند از انجام آنها نهی فرموده است چرا که مسیر زندگی را به جای حرکت به سوی تعالی در جهت انحطاط سوق می دهد و به نوعی سرگرمی باطلی گرفتار می سازد.

منبع : http://www.porseman.org/q/showq.aspx?id=12


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 5 بهمن 1392 08:32 ب.ظ

VISIT
شنبه 17 آذر 1397 09:33 ق.ظ
Thank you for another magnificent article. Where else mmay anybody get that type
of information in such an ideal manner of writing?
I have a presentation next week, and I'm at the look for such info.
megler
جمعه 16 آذر 1397 10:05 ب.ظ
Hey this is kind oof of off topiic but I was wanting to know if
blogs use WYSIWYG editors oor if yyou have to
manually code with HTML. I'm staring a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
valg af kniv
جمعه 16 آذر 1397 01:54 ق.ظ
Shaгpening suсh a knife is a simple and easу exercise.
sex
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:40 ق.ظ
Your way of describing everything in this post iss genuinely good, all be capable of without difficullty understand it, Thanks
a lot.
titanium alloy China
سه شنبه 13 آذر 1397 06:57 ق.ظ
I need to to thank you for this wonderful read!! I certainly loved every little bit of it.
I have you book marked to check out new stuff you
post…
rules of survival hack rpg
دوشنبه 12 آذر 1397 04:19 ب.ظ
I got this web site from my friend who told
me on the topic of this web site and at the moment this time I am visiting this web page and reading very informative
posts at this place.
bloggingtips
یکشنبه 11 آذر 1397 06:23 ب.ظ
Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site,
how could i subscribe for a blpg web site?
The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainfed of
this your broadcast provided bright clear idea
rules of survival hack october 2018
یکشنبه 11 آذر 1397 10:11 ق.ظ
Yes! Finally something about rules of survival.
child escorts
یکشنبه 11 آذر 1397 04:51 ق.ظ
Wow! This blog looks exactly like my old one! It's on a totally different subject but it has pretty much the same layout annd design. Superb choice of
colors!
adult cam review
جمعه 9 آذر 1397 03:08 ب.ظ
This design is wicked! You most ccertainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I wass almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent job.
I reallyy loved what you had to say, and more than that, howw youu presented it.
Tooo cool!
rules of survival hack march 30
جمعه 9 آذر 1397 03:03 ب.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your web site offered us with valuable information to work on. You've done an impressive job and our
entire community will be thankful to you.
asian lash extensions
جمعه 9 آذر 1397 01:29 ب.ظ
I really like it whenever people come together and share views.
Great website, stick with it!
best adult cams
جمعه 9 آذر 1397 09:04 ق.ظ
Exceptional post however , I was wanting to know iff yoou could write a
lite more on this topic? I'd be very thankful if yoou could elaborate a little bit more.
Thanks!
http://rebuldelamroz.doodlekit.com/blog/entry/4678636/what-are-all-the-benefits-of-using-mink-eyelash-extensions
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:01 ب.ظ
Hey there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Many thanks
323 led canbus bulb
سه شنبه 6 آذر 1397 07:26 ق.ظ
Hi there, You have performed an excellent job. I'll definitely digg it and personally suggest to my friends. I'm sure they'll be benefited from this web site.
GSA Auto Approve List
سه شنبه 6 آذر 1397 06:52 ق.ظ
Did you know that my lists can be used with GSA?

They can. I’m always working hard to improve the quality of my lists.
Check them out and see if you can put them to good use.

Thanks for visiting my site and have a great day.
https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889
یکشنبه 27 آبان 1397 11:32 ب.ظ
There’s noticeably a bundle to discover more on this. I assume you’ve made sure excellent elements within choices additionally.
schnell abnehmen mit pillen
شنبه 26 آبان 1397 12:57 ق.ظ
I know this web page provides quality depending articles or
reviews and extra material, is there any other web site which presents such data
in quality?
latest 262 led canbus bulb
جمعه 25 آبان 1397 01:50 ب.ظ
I don't know if it's just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your site. It appears like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This may be a issue with my browser because I've had this happen before. Thank you
automotive 211 led canbus bulb
جمعه 25 آبان 1397 12:38 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to return the prefer?.I'm attempting to find things to enhance my site!I guess its adequate to make use of a few of your concepts!!
pillen für abnehmen
جمعه 25 آبان 1397 03:38 ق.ظ
This is my first time go to see at here and i am truly
happy to read all at single place.
https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889
پنجشنبه 24 آبان 1397 04:27 ق.ظ
I believe this website contains some very wonderful information for everyone : D.
cosplay costumes halloween lycra spandex unisex 3d style
چهارشنبه 23 آبان 1397 06:46 ب.ظ
Very shortly this website will be famous among all blogging viewers,
due to it's good articles or reviews
Attract Men Instantly
دوشنبه 21 آبان 1397 08:46 ق.ظ
Have you always wanted to attract men? It’s not as
easy as many would like to believe. There’s a secret and you’re about
to find out exactly what it is. Simply visit http://destyy.com/wXQUQ9 and learn all about
it.
cosplay costumes de marié
یکشنبه 20 آبان 1397 01:59 ب.ظ
Thanks for some other informative blog. Where else may I get
that type of information written in such an ideal method?
I have a venture that I am simply now running on, and I've been at the look out for such
info.
Get Your Ex Back
شنبه 19 آبان 1397 01:08 ب.ظ
Nothing has been the same since your ex broke up with you.
All you want is for them to come back. That’s it.
Watch this video http://kudoflow.com/5gfL and see how it’s possible.
You can have them back in your life and they’ll never ever leave you again.
full set lash extensions
شنبه 19 آبان 1397 02:32 ق.ظ
I think the admin of this website is genuinely working hard in support of his web page, since here every information is quality based material.
copper alloy China
شنبه 19 آبان 1397 12:58 ق.ظ
For the reason that the admin of this web page is working,
no doubt very rapidly it will be well-known, due to its feature contents.
κατασκευή eshop
جمعه 18 آبان 1397 07:47 ق.ظ
I was able to find good info rom your articles.
lash extensions burbank
جمعه 18 آبان 1397 12:12 ق.ظ
Hey there! I know this is kind of off topic
but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?

Thanks a lot!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30